Magnez dla kobiet
Osoby prowadzące aktywny tryb życia, powinny szczególnie troszczyć się o właściwy poziom magnezu w organizmie.
Jest to istotne, ponieważ magnez poprzez podwyższenie progu pobudliwości nerwowej oraz obniżenie kurczliwości mięśni poprzecznie prążkowanych, wpływa na przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Tak więc, magnez wpływając na układ nerwowy, reguluje czynności wszystkich mięśni. Dzięki niemu skurcze i rozkurcze mięśni działają prawidłowo. Jeśli poziom magnezu jest zachwiany, jednym z objawów może być pobudliwość nerwowa połączona z bolesnymi skurczami mięśni. U sportowców niedobór magnezu dodatkowo objawia się spadkiem formy. Dzieje się tak, gdyż odpowiednie stężenie magnezu w płynach komórkowych rzutuje na przenoszenie bodźców nerwowych bezpośrednio do mięśni i w konsekwencji wpływa na wydajność treningu.
Analizując rolę magnezu w aktywności fizycznej, koniecznie trzeba nadmienić, że pierwiastek ten jest potrzebny do właściwej przemiany energetycznej. Bez magnezu nasze mięśnie nie otrzymują odpowiedniego paliwa energetycznego i nie są w stanie właściwie pracować, a proces rozwoju włókien mięśniowych jest zachwiany. W przypadku zbyt niskiego poziomu magnezu ćwiczenia mogą być wyczerpujące, co przekłada się na rzeźbę ciała i mniej efektywny rozwój formy niż w przypadku osoby z prawidłowym stężeniem magnezu1.
Osoby, uprawiające aktywność fizyczną i pragnące zatroszczyć się o właściwy poziom tego pierwiastka w organizmie, powinny wiedzieć, że tłuszcz hamuje proces wchłaniania się magnezu, dlatego lepiej przyjmować go w obecności białka.
Warto też pamiętać, że dzięki magnezowi mięśnie poddane aktywności fizycznej mogą szybciej i lepiej się regenerować.